Sort by

Vaibhav has logged 351 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
Two Acres of Land

Two Acres of Land

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
Father, Son and Holy War

Father, Son and Holy War

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
In Memory of Friends

In Memory of Friends

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reason

Reason

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Name of God

In the Name of God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Insignificant Man

An Insignificant Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hero

Hero

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pina

Pina

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry