Sort by

Vaibhav has logged 36 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ravening

Ravening

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry