Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Demons

Demons

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Warrior and the Sorceress

The Warrior and the Sorceress

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
The January Man

The January Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Silk

Silk

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminal Voyage

Terminal Voyage

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Brian's Song

Brian's Song

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jade

Jade

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★½
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry