RSS feed for Valdimar

Valdimar has logged 159 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Darkest Hour

The Darkest Hour

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spooks and Spirits

Spooks and Spirits

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Riddick

Riddick

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crossroads

Crossroads

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
xXx

xXx

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fair Game

Fair Game

1995
×
Read the review Edit this entry  
12
The One

The One

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
12
Mama

Mama

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Metalhead

Metalhead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Congo

Congo

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Comic-Con Episode IV: A Fan's Hope

Comic-Con Episode IV: A Fan's Hope

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry