RSS feed for Valdimar

Valdimar has logged 222 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Major League: Back to the Minors

Major League: Back to the Minors

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Major League II

Major League II

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
The Void

The Void

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Proof of Life

Proof of Life

2000
×
★★
Edit this entry  
26
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chaos on the Bridge

Chaos on the Bridge

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1980
×
★★
Edit this entry  
19
Rounders

Rounders

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Second Sight

Second Sight

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Masterminds

Masterminds

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Freejack

Freejack

1992
×
★★
Edit this entry  
09
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
Edit this entry  
09
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★
Edit this entry  
09
Crossfire Hurricane

Crossfire Hurricane

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Black Room

The Black Room

2016
×
★½
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry