RSS feed for Valdimar

Valdimar has logged 32 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Edit this entry  
24
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★
Edit this entry  
15
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★½
Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Manhattan Project

The Manhattan Project

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Edit this entry