RSS feed for Valdimar

Valdimar has logged 283 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Wheels of Fire

Wheels of Fire

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
Doom

Doom

2005
×
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Stranger

Perfect Stranger

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★
Edit this entry  
01
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Wedding Date

A Christmas Wedding Date

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Look Who's Talking Now!

Look Who's Talking Now!

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Universal Soldier: Regeneration

Universal Soldier: Regeneration

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Universal Soldier: The Return

Universal Soldier: The Return

1999
×
Edit this entry  
11
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★½
Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Edit this entry  
10
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
Edit this entry  
10
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★½
Edit this entry  
09
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Edit this entry  
07
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
Read the review Edit this entry