2014

Valdimar Hauksson Valdimar Hauksson’s year in review

Valdimar’s highest rated films

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Rocky IV

    ★★★★½

  • As the Palaces Burn

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Out of Sight

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Election

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • The World's End

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Me, Myself & Irene

Jan 1

Most Watched

Guardians of the Galaxy

twice

Ghostbusters

twice

The Lego Movie

twice

Last Film

Guardians of the Galaxy

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
66 films
Comedy
58 films
Sci Fi
53 films
Thriller
49 films
Drama
49 films
Adventure
46 films
Horror
30 films
Romance
19 films
Crime
18 films
Fantasy
17 films
USA
147 films
UK
22 films
France
5 films
Hong Kong
5 films
Denmark
4 films
Japan
3 films
Canada
3 films
Czechia
3 films
Germany
3 films
Australia
3 films
English
163 films
Spanish
11 films
French
10 films
German
8 films
Czech
7 films
Japanese
6 films
Cantonese
6 films
Russian
5 films
Italian
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Valdimar’s most liked review

Timeline

★½

I wish I could go back in time and stop myself from watching this stupid movie.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

City Lights
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Gooby
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Easy Rider: The Ride Back
Average weighted rating:

1.8

Films Valdimar watched in 2014

  • Guardians of the Galaxy
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Junior
  • Return of the Jedi
  • The Replacement Killers
  • The Hidden
  • Basket Case 2
  • Rocky IV
  • Lethal Weapon
  • Ghostbusters II
  • Basket Case
  • Ghostbusters
  • Batman
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Ninja III: The Domination
  • A View to a Kill
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Free Enterprise
  • As the Palaces Burn
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • LOL
  • Nightcrawler
  • From Beyond
  • Wild at Heart
  • Out of Sight
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • RoboCop
  • Interstellar
  • Days of Thunder
  • Texas Chainsaw 3D
  • House at the End of the Street
  • Under the Skin
  • Leprechaun
  • Fury
  • Gone Girl
  • The Day After Tomorrow
  • Boyhood
  • Enter the Dragon
  • Temptation: Confessions of a Marriage Counselor
  • Bloodsport
  • Annabelle
  • Sharknado
  • Hatari!
  • The Lego Movie
  • Game of Death II
  • Glitter
  • A Walk Among the Tombstones
  • Hard Rain
  • Game of Death
  • Election
  • Bound
  • The Stunt Man
  • The Outlaw Josey Wales
  • Annie Hall
  • We're the Millers
  • The Captains
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The Searchers
  • Ghost in the Shell
  • The Terminator
  • The Legend of Drunken Master
  • The World's End
  • The Beast with a Million Eyes
  • Trainspotting
  • Galaxy Quest
  • Snowpiercer
  • M*A*S*H
  • City Lights
  • Manhattan
  • The Butcher Boy
  • The African Queen
  • Minority Report
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Guardians of the Galaxy
  • Sharknado 2: The Second One
  • KISS Meets the Phantom of the Park
  • Big Trouble in Little China
  • Once
  • Duel
  • Dressed to Kill
  • Reservoir Dogs
  • The Great Escape
  • The Rutles: All You Need Is Cash
  • Escape from New York
  • Rhinestone
  • Staying Alive
  • Midnight Run
  • Gooby
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Return of the Killer Tomatoes!
  • Ravenous
  • World War Z
  • Day of the Dead
  • How to Train Your Dragon 2
  • Maximum Overdrive
  • Easy Rider: The Ride Back
  • Maleficent
  • Popeye
  • Deadly Prey
  • Edge of Tomorrow
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Evil Dead II
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • Bulletproof Monk
  • Ernest Goes to Jail
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • The Relic
  • Frozen
  • Jaws
  • Some Like It Hot
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • You're Next
  • Death Race 2000
  • Kon-Tiki
  • Nothing but Trouble
  • Oculus
  • Divergent
  • Kick-Ass 2
  • Color of Night
  • Ghostbusters
  • Star Trek: Insurrection
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Resident Evil
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • The Expendables 2
  • Ender's Game
  • Mr. Nanny
  • Muppets Most Wanted
  • No Holds Barred
  • Escape Plan
  • A Boy and His Dog
  • V/H/S/2
  • The Octagon
  • Insidious: Chapter 2
  • The Man from Planet X
  • The Lego Movie
  • Double Team
  • Inside Llewyn Davis
  • Her
  • The Purge
  • Timeline
  • The Kid
  • 12 Years a Slave
  • The Gold Rush
  • Risky Business
  • Colossus: The Forbin Project
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Bachelor Party
  • Raging Bull
  • The King of Comedy
  • Modern Times
  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask
  • The Fountain
  • Shocker
  • Jack Frost
  • Bad Ass
  • I Declare War
  • American Hustle
  • The Wolverine
  • This Is the End
  • Curse of Chucky
  • Me, Myself & Irene

World Map

Highly rated films Valdimar missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea

Highly rated with Valdimar’s friends Patron

  • Boyhood
  • 12 Years a Slave
  • Gone Girl
  • The Grand Budapest Hotel
  • Her
  • The Wolf of Wall Street
  • Gravity
  • Nightcrawler
  • Inside Llewyn Davis
  • Guardians of the Galaxy
  • The Raid 2
  • Interstellar
  • The Lego Movie
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Enemy
  • X-Men: Days of Future Past
  • Edge of Tomorrow
  • Snowpiercer
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Under the Skin
  • Dallas Buyers Club
  • Blue Ruin
  • 22 Jump Street
  • Frozen
  • American Hustle
  • Godzilla
  • Neighbors
  • Noah
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Lucy
  • RoboCop
  • Maleficent

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more