2015

Valdimar Hauksson Valdimar Hauksson’s year in review

Valdimar’s highest rated films

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Fisher King

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • First Blood

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • Star Trek VI: The Undiscovered Country

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Galaxy Quest

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 204 Films watched
  • 17 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

The Monster Squad

Jan 1

Last Film

Fantastic Four

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
78 films
Sci Fi
69 films
Thriller
67 films
Drama
62 films
Adventure
60 films
Comedy
57 films
Horror
56 films
Crime
25 films
Fantasy
23 films
Romance
22 films
USA
172 films
UK
18 films
Australia
9 films
Germany
9 films
Canada
8 films
Italy
7 films
France
6 films
New Zealand
5 films
Hong Kong
4 films
Iceland
3 films
English
192 films
German
17 films
Spanish
15 films
Italian
12 films
French
11 films
Russian
7 films
Latin
4 films
Japanese
4 films
Portuguese
4 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 48

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Valdimar’s most liked review

Jurassic World

★★½

In Jurassic Park (1993), intelligent people made bad decisions. In Jurassic World (2015), stupid people make stupid decisions. There is a huge difference; the former can be the basis of a great drama, but the latter is just annoying to watch. That‘s just one of a lot of things that…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

No Idiots Allowed

Films watched in 2015

  • Fantastic Four
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Star Wars Holiday Special
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Twins
  • Wing Commander
  • Spaceballs
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Great Dictator
  • First Blood
  • Bad Ass 2: Bad Asses
  • Hannah and Her Sisters
  • Bridge of Spies
  • Hackers
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Heathers
  • Fargo
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Macbeth
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Fitzcarraldo
  • Double Indemnity
  • Do the Right Thing
  • The Purple Rose of Cairo
  • Blade Runner
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • The Walk
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Crimson Peak
  • Diner
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Perfect
  • Death Spa
  • Star Trek: The Motion Picture
  • The Martian
  • The Rocky Horror Picture Show
  • National Treasure
  • Tangerine
  • Sicario
  • Masters of the Universe
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Casablanca
  • The Conversation
  • Breakfast at Tiffany’s
  • Being There
  • Chinatown
  • Slow West
  • The X Files: I Want to Believe
  • Everest
  • The War of the Worlds
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Money Pit
  • The Fisher King
  • Voyage to the Bottom of the Sea
  • Winchester '73
  • Fahrenheit 451
  • Galaxy Quest
  • Bullets Over Broadway
  • My Dinner with Andre
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Mean Streets
  • All the President's Men
  • The World According to Garp
  • The Lazarus Effect
  • Chernobyl Diaries
  • Doctor Zhivago
  • Poltergeist
  • The X Files
  • It's Kind of a Funny Story
  • Nancy Drew
  • Dracula
  • Kung Fury
  • The Purge: Anarchy
  • Trainwreck
  • The China Syndrome
  • The Omen
  • Tusk
  • Edge of Tomorrow
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ex Machina
  • Maniac
  • As Above, So Below
  • Theodore Rex
  • The Punisher
  • Top Dog
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • The Pact
  • Ant-Man
  • Paycheck
  • Urban Cowboy
  • The Producers
  • When the Raven Flies
  • Horrible Bosses
  • Wanted: Dead or Alive
  • Forrest Gump
  • Bad Lieutenant
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • Jurassic World
  • Highlander: The Final Dimension
  • The Raid 2
  • The Parallax View
  • Terminator Genisys
  • The Guest
  • Men in Black 3
  • Mission: Impossible II
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Tomorrowland
  • Hercules in New York
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Suicide Kings
  • The Punisher
  • Men in Black
  • The Island of Dr. Moreau
  • Mad Max: Fury Road
  • Leprechaun 4: In Space
  • Starman
  • John Wick
  • The Player
  • The Expendables 3
  • Cobain: Montage of Heck
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • Avengers: Age of Ultron
  • King Kong
  • Furious 7
  • No Idiots Allowed
  • Crocodile Dundee II
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Peggy Sue Got Married
  • Uninvited
  • The Toolbox Murders
  • Xtro
  • Zombie Flesh Eaters
  • Nice Girls Don't Explode
  • Face/Off
  • The Machine Girl
  • Con Air
  • The Karate Kid Part II
  • Lake Placid
  • It Follows
  • Slave of the Cannibal God
  • The Midnight Hour
  • Inferno
  • Forbidden Zone
  • Cyborg
  • The Babadook
  • Robo Vampire
  • Deep Blue Sea
  • The Interview
  • What We Do in the Shadows
  • Feast
  • The Howling
  • Surf Nazis Must Die
  • Total Recall
  • Safe Haven
  • The Pit and the Pendulum
  • Eaten Alive
  • True Grit
  • The Theory of Everything
  • Jupiter Ascending
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Dorm That Dripped Blood
  • Dead & Buried
  • RoboCop 2
  • Birdman
  • All That Jazz
  • The Accidental Spy
  • The Apartment
  • Curtains
  • Class of Nuke 'Em High 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid
  • Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown
  • The Burning
  • Burial Ground
  • Cannibal Ferox
  • Bloody Moon
  • Whiplash
  • The Imitation Game
  • Tango & Cash
  • Chopping Mall
  • Phase IV
  • The Grand Budapest Hotel
  • Arachnophobia
  • Blood Tracks
  • Beyond the Black Rainbow
  • American Sniper
  • Xanadu
  • The Beyond
  • Space Station 76
  • Dracula Untold
  • The Battery
  • Basket Case 3
  • Samurai Cop
  • Class of Nuke 'Em High
  • True Lies
  • The Monster Squad

Highly rated films Valdimar missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more