2016

Valdimar Hauksson Valdimar Hauksson’s year in review

Valdimar’s highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

    ★★★★½

  • Lemmy

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Happiness

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 207 Films watched
  • 17.2 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Spy

Jan 1

Most Watched

Star Trek Beyond

twice

Last Film

The Hallow

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
70 films
Drama
69 films
Thriller
62 films
Action
54 films
Horror
48 films
Sci Fi
41 films
Adventure
39 films
Crime
34 films
Mystery
26 films
Fantasy
26 films
USA
183 films
UK
32 films
Canada
13 films
France
8 films
Germany
8 films
Australia
5 films
Ireland
3 films
China
3 films
Japan
2 films
Sweden
2 films
English
204 films
Spanish
17 films
German
15 films
French
14 films
Italian
11 films
Russian
11 films
Chinese
4 films
Latin
2 films
Japanese
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 68

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Valdimar’s most liked review

The Hateful Eight

★★★★

Some critics seem to really dislike The Hateful Eight, but I found myself thoroughly captivated by it even though it dragged quite a bit in places. While I agree that it‘s not of Tarantino‘s best, it‘s certainly not one of his worst (... I‘m looking at you Death Proof!).

More reviews

Valdimar’s most liked list

THE PANTHEON - My 100 favorite movies

This is my Filmspotting-style pantheon of movies that I love, which have influenced me and I have a personal connection to (not necessarily the greatest and highest rated movies) - my desert island movies, if you will.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Mind Meld: Secrets Behind the Voyage of a Lifetime

Films Valdimar watched in 2016

  • The Hallow
  • Hell or High Water
  • Spawn
  • The Ouija Experiment
  • Love Actually
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Way Way Back
  • Ernest Saves Christmas
  • Sinister 2
  • Demolition Man
  • The Lords of Salem
  • The Nice Guys
  • Krampus
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Judge Dredd
  • Grease 2
  • Independence Day: Resurgence
  • For the Love of Spock
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Police Academy
  • Speed
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Cell
  • 22 Jump Street
  • I Give It a Year
  • San Andreas
  • From Bedrooms to Billions
  • Arrival
  • The Lawnmower Man
  • Percy Jackson: Sea of Monsters
  • Saturday Night Fever
  • Vampire's Kiss
  • 31
  • The Legend of Hell House
  • 300: Rise of an Empire
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Need for Speed
  • Doctor Strange
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Gamer
  • The Wicker Man
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Olympus Has Fallen
  • The Adjustment Bureau
  • The Master
  • Lemmy
  • The To Do List
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Last Vegas
  • Europa Report
  • Sabotage
  • Bullet to the Head
  • The Gallows
  • Exists
  • Mascots
  • Antiviral
  • Dreamcatcher
  • Ted 2
  • Movie 43
  • The Hangover Part II
  • Midnight Special
  • The Voices
  • Pandemic
  • Fantasia
  • The Addams Family
  • Vampire Academy
  • Blue Ruin
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • John Dies at the End
  • The Longest Yard
  • Don't Breathe
  • I, Frankenstein
  • Stealth
  • The Neon Demon
  • Suicide Squad
  • The 5th Wave
  • Mind Meld: Secrets Behind the Voyage of a Lifetime
  • Lights Out
  • Blade II
  • Knights of Badassdom
  • London Has Fallen
  • Absolutely Anything
  • The Lobster
  • Zoolander 2
  • Housebound
  • Anomalisa
  • Blackhat
  • Spectre
  • Zootopia
  • Star Trek Beyond
  • They Found Hell
  • Ghostbusters
  • Gods of Egypt
  • Deadpool
  • Star Trek Beyond
  • The Shadow
  • Mannequin Two: On the Move
  • Star Trek: Nemesis
  • Sahara
  • The Hollow
  • The Purge: Anarchy
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Tokyo Story
  • Simply Irresistible
  • Sullivan's Travels
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • The Boy Next Door
  • Back in Time
  • The Conjuring 2
  • DragonHeart
  • Notorious
  • The Phantom
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Nights of Cabiria
  • Stalag 17
  • The Maltese Falcon
  • The Lost Weekend
  • Stagecoach
  • X-Men: Apocalypse
  • Sunset Boulevard
  • The Avengers
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Boy
  • 2 Fast 2 Furious
  • West Side Story
  • On the Waterfront
  • Shock Corridor
  • Peeping Tom
  • Repulsion
  • Midnight Cowboy
  • Hour of the Wolf
  • Kramer vs. Kramer
  • Picnic at Hanging Rock
  • Watership Down
  • Straw Dogs
  • The Lavender Hill Mob
  • Hell Comes to Frogtown
  • Mission: Impossible III
  • Captain America: Civil War
  • Sphere
  • Solarbabies
  • Contact
  • Austin Powers in Goldmember
  • The Long Goodbye
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Last Detail
  • Can't Stop the Music
  • The Saint
  • 10 Cloverfield Lane
  • Minions
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • The Maze Runner
  • Dumb and Dumber To
  • Hot Tub Time Machine 2
  • Horrible Bosses 2
  • Tootsie
  • Vacation
  • Eraser
  • Bloodsport
  • The Visit
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Reds
  • Withnail & I
  • To Live and Die in L.A.
  • The Verdict
  • The Covenant
  • Room
  • His Girl Friday
  • Velvet Goldmine
  • Victoria
  • The Witch
  • Teen Witch
  • Hail, Caesar!
  • Blow Dry
  • The Outsiders
  • Atari: Game Over
  • The Final Girls
  • Spotlight
  • Slacker
  • Friday the 13th
  • Wet Hot American Summer
  • Video Games: The Movie
  • Daylight
  • Angel Heart
  • Creed
  • The Revenant
  • Pleasantville
  • To Die For
  • Rushmore
  • The Ice Storm
  • Happiness
  • The Apple
  • Streets of Fire
  • Bad Boys II
  • The Big Short
  • The Limey
  • Kazaam
  • Bad Boys
  • The Hateful Eight
  • 2001: A Space Odyssey
  • Touch of Evil
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Manhattan Murder Mystery

See all 207

World Map

Highly rated films Valdimar missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

Highly rated with Valdimar’s friends Patron

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Arrival
  • The Hateful Eight
  • Spotlight
  • Room
  • Hell or High Water
  • Steve Jobs
  • Sing Street
  • The Revenant
  • Green Room
  • Everybody Wants Some!!
  • Creed
  • Kubo and the Two Strings
  • The Nice Guys
  • Zootopia
  • Captain America: Civil War
  • The Witch
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Anomalisa
  • 10 Cloverfield Lane
  • Swiss Army Man
  • The Big Short
  • Deadpool
  • Don't Breathe
  • The Lobster
  • The Jungle Book
  • The Neon Demon
  • Finding Dory
  • Sully
  • Doctor Strange
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Hail, Caesar!
  • The Conjuring 2
  • Midnight Special
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Star Trek Beyond
  • Hush
  • The Shallows
  • Sausage Party
  • X-Men: Apocalypse
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Jason Bourne
  • Ghostbusters
  • Suicide Squad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more