Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Metallica & San Francisco Symphony: S&M2

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Office Space

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 250 Films watched
  • 20.8 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jan 1

Most Watched

Starcrash

twice

Last Film

The Gold Rush

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
75 films
Action
75 films
Drama
74 films
Comedy
70 films
Horror
65 films
Adventure
57 films
Sci Fi
53 films
Fantasy
37 films
Crime
33 films
Mystery
29 films
USA
225 films
UK
23 films
Canada
21 films
Italy
9 films
China
9 films
Germany
6 films
France
6 films
Australia
4 films
Japan
4 films
Sweden
4 films
English
246 films
Spanish
23 films
Italian
20 films
French
14 films
German
10 films
Russian
8 films
Japanese
8 films
Latin
7 films
Chinese
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 32

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Valdimar’s most liked review

Us

★★★★

Us is not a movie for people who need every plot detail explained and the premise spelled out and easily understood. Sometimes things don‘t need to make sense to be enjoyed. Sometimes it‘s more fun to have things open to interpretation and speculation.

More reviews

Valdimar’s most liked list

Filmspotting Madness 2019: Best of the 2000s Shortlist

Approximately 75 of these 82 titles will make the Filmspotting Madness final 64 including play-in matches. Covers 2000-2009.

Only one movie from each of these series will make the tournament:
-Bourne
-Lord of the Rings
-Kill Bill

*Dogtooth has been removed because it’s a 2010 film.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Hottie & The Nottie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Classic Albums: Judas Priest - British Steel
Average weighted rating:

3.5

Films Valdimar watched in 2019

  • The Gold Rush
  • Office Space
  • The Incubus
  • Prom Night
  • Annabelle Comes Home
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bruce Almighty
  • Trading Places
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • 6 Underground
  • Rambo: Last Blood
  • The Spirit of Christmas
  • Crawl
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Men in Black II
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • Jumanji: The Next Level
  • American Mary
  • Knives Out
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Irishman
  • Ford v Ferrari
  • Raging Bull
  • Doctor Sleep
  • Annie Hall
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Hell Fest
  • Evolution
  • Terminator: Dark Fate
  • The Best Years of Our Lives
  • Parasite
  • The Last Boy Scout
  • White House Down
  • The Grapes of Wrath
  • Star Trek: The Motion Picture
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • Knock Knock
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Classic Albums: Iron Maiden - The Number of the Beast
  • In the Tall Grass
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Thoroughbreds
  • Classic Albums: Judas Priest - British Steel
  • The Kid Who Would Be King
  • Classic Albums: Duran Duran - Rio
  • Classic Albums: Metallica -The Black Album
  • Ralph Breaks the Internet
  • Suspiria
  • Invaders from Mars
  • The Godfathers of Hardcore
  • Spring Breakers
  • The Raven
  • He's Out There
  • Street Fighter
  • The Thing
  • Metallica & San Francisco Symphony: S&M2
  • Joker
  • An American Haunting
  • Midsommar
  • Starcrash
  • The Lighthouse
  • The Girl in the Spider's Web
  • Ad Astra
  • Blair Witch
  • Upgrade
  • Disclosure
  • Afflicted
  • Allegiant
  • Murder Mystery
  • The Sisterhood
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • The Monster
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Hustlers
  • Slackers
  • Rambo III
  • Spartacus
  • Rambo: First Blood Part II
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Black Cat
  • Murders in the Rue Morgue
  • American Graffiti
  • It Chapter Two
  • Always Be My Maybe
  • Happy Death Day 2U
  • The Strangers: Prey at Night
  • The Invisible Man
  • The Mummy
  • Dracula
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Space Jam
  • Rear Window
  • School Spirit
  • The Adventures of Pinocchio
  • Brightburn
  • The Visitor
  • Fateful Findings
  • 2:22
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • On the Waterfront
  • Network
  • Contamination
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Cherokee Creek
  • Murdercycle
  • 24: Redemption
  • The Blair Witch Project
  • Lords of Chaos
  • North by Northwest
  • The Philadelphia Story
  • Deadtime Stories
  • Stan & Ollie
  • Man from Deep River
  • Nightmare Beach
  • Slumber Party Massacre II
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Big Bus
  • Event Horizon
  • The Maltese Falcon
  • Nashville
  • The Bride of Frankenstein
  • Hellboy
  • Pet Sematary
  • The Hottie & The Nottie
  • High Strung
  • Unforgettable
  • Frankenstein
  • The Great Wall
  • The Lion King
  • The Master of Disguise
  • Pulp Fiction
  • Body of Evidence
  • Drop Dead Fred
  • The Lion King
  • Underworld: Blood Wars
  • Megaforce
  • Double Dragon
  • Bringing Up Baby
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Spider-Man: Far from Home
  • Deadfall
  • Yesterday
  • Toy Story 4
  • The Slumber Party Massacre
  • Starcrash
  • At War with the Army
  • Nightmare Cinema
  • Gone with the Wind
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Do the Right Thing
  • Men in Black: International
  • Serenity
  • Fighting with My Family
  • Dark Phoenix
  • Rocketman
  • Midnight Cowboy
  • Booksmart
  • Godzilla: King of the Monsters
  • House II: The Second Story
  • House III: The Horror Show
  • The Fifth Element
  • To Kill a Mockingbird
  • Ocean's Eight
  • Into the Blue
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Slaughterhouse Rulez
  • Stripped to Kill
  • Shanghai Surprise
  • The Silence of the Lambs
  • Avengers: Endgame
  • Chinatown
  • Godzilla
  • RoboCop 3
  • RoboCop 2
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Hercules
  • The Secret
  • All the President's Men
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Shazam!
  • Jurassic Park III
  • The Dirt
  • Us
  • City Lights
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Invention of Lying
  • Rampage
  • Mandy
  • Van Helsing
  • How the Beatles Changed the World
  • Triple Frontier
  • Captain Marvel
  • The Lost World: Jurassic Park
  • The Snowman
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • A Night at the Opera
  • Memoirs of an Invisible Man
  • The Graduate
  • The Adventures of Tintin
  • Bowie: The Man Who Changed the World

See all 250

World Map

Highly rated films Valdimar is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Invisible Life

Highly rated with Valdimar’s friends Patron

  • The Shining
  • The Empire Strikes Back
  • The Dark Knight
  • Alien
  • Pulp Fiction
  • Parasite
  • Inglourious Basterds
  • Chernobyl
  • La La Land
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Thing
  • Star Wars
  • The Social Network
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taxi Driver
  • Reservoir Dogs
  • Little Women
  • Lady Bird
  • Halloween
  • Uncut Gems
  • The Matrix
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Call Me by Your Name
  • The Lighthouse
  • Zodiac
  • Hereditary
  • Get Out
  • Avengers: Endgame
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Roma
  • The Favourite
  • Frances Ha
  • Shoplifters
  • Good Time
  • Knives Out
  • Avengers: Infinity War
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Burning
  • The Witch
  • Return of the Jedi
  • Pain and Glory
  • The Farewell
  • Thor: Ragnarok
  • What We Do in the Shadows
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • If Beale Street Could Talk
  • First Reformed
  • Iron Man
  • Unbreakable
  • You Were Never Really Here
  • Baby Driver
  • Anima
  • Toy Story 4
  • The Lobster
  • Midsommar
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Booksmart
  • Eighth Grade

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more