Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Edit this entry  
30
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
21
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Waiting for the Hearse

Waiting for the Hearse

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Maid

Maid

2021
×
Edit this entry  
24
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Forbidden Education

The Forbidden Education

2012
×
Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Edit this entry  
02
Clickbait

Clickbait

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Modern Love: When the Doorman Is Your Main Man

Modern Love: When the Doorman Is Your Main Man

×
★★★½
Edit this entry