valentina has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Forbidden Education

The Forbidden Education

2012
×
Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Edit this entry  
02
Clickbait

Clickbait

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Modern Love: When the Doorman Is Your Main Man

Modern Love: When the Doorman Is Your Main Man

×
★★★½
Edit this entry  
29
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Germinal

Germinal

1993
×
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry