🌙 valentin 🌙 has logged 50 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Quarantining Alone

Quarantining Alone

×
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Divines

Divines

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
18
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Turning

The Turning

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Open Season

Open Season

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creep

Creep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mute

Mute

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Velvet

Red Velvet

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry