• Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★

    How do you make this movie and not include the famous theme with the guy yelling “MORTAL KOMBAT” during every fight scene? I mean, that’s the main reason I went to this film. I did laugh out loud a few times and enjoyed some of the fight scenes. First movie back in the theatre after more than 14 months away so I gave it an extra star.

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★★

    Enjoyed this more than I expected to but it is one of the first movies I’ve seen in the theatre since the pandemic started, which can’t hurt. Simple story but nonetheless satisfying and thrilling at times.

  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★★★★★

    Hadn’t seen this for many years and as a teenager often told people it was my favorite movie. Now I remember why. That Omar Sharif. Good stuff. Oh and the cinematography, story, music, dialogue, it’s all there.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    If I was judging purely on style, stunts and enjoyment, I'd give this a 5. But, I keep thinking of plot issues and the ending and can't let go of them. I wish I could. I really do.

  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★½

    Robin is great.

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★½

    Huge disappointment. I was looking forward to a new installment of John Wick goodness and just got a repeat of the first one. A longer repeat. 
    Even the music sounded the same.
    I'm still giving it a down the middle rating because the action is great, it's visually pleasing and I liked the cast. But, geez.

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★½

    So, all the characters are men. Women are just naggy wives and sassy waitresses. And I guess I'm supposed to like the asshole brother character?

  • The Salvation

    The Salvation

    ★★★★

    I love me some Mads Mikkelson. And Eva Green. And guns.

  • Logan

    Logan

    ★★★

    This seems like a movie I would love, but I'm not in a good place right now for something so unrelentingly dark. Welcome to Trump's America.

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★★★

    This was a lot of fun and seeing Tom Hiddleston wield a samurai sword in a gas mask while attacking flying creatures is something I won't soon forget.
    John C. Reilly was a big bonus and Kong was extremely well realized. There were some great action set pieces, too. 
    Also, the button after the end credits is probably the best I've ever seen. It made me more excited about the film I had just watched and eager to see where this franchise goes.

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★½

    Despite not seeing the animated version of this for probably 20+ years, I immediately recognized the songs and discovered that I also knew all the lyrics. So, my generous rating may have something to do with the nostalgia trip and love of previous versions. 

    My main complaint with the film is the over abundance of CGI. None of the sets or exteriors looked real and it took away my ability to feel immersed in the story. Strangely I had no…

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    I was compelled to see this again and would revisit La La Land a third time in a heartbeat. The combination of pure joy and bittersweet sadness this film conjures up feel like an irresistible drug at a time when I'm feeling numb from current events.

    There are many reasons I love this film:
    - Gosling and Stone are made relatable by performances that are fun and light while complex and understated. I appreciate that they are not performing as if…