denice has logged 91 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
24
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
18
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Interview

The Interview

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry