JVD has logged 16 entries for films during December 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry