RSS feed for Philip
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween 5

Halloween 5

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
31
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kin

Kin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Book Club

Book Club

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alpha

Alpha

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Action Point

Action Point

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
Edit this entry  
18
Too Funny to Fail: The Life and Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life and Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Slender Man

Slender Man

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kings

Kings

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Accepted

Accepted

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Traffik

Traffik

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry