RSS feed for Philip

Philip has logged 303 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What They Had

What They Had

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry