• Wild Tales

  • The Giver

    ½

  • Dawn of the Planet of the Apes

  • Godzilla

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

  • American Hustle

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Castello Cavalcanti

  • Saving Mr. Banks

  • 12 Years a Slave

  • Her

  • Third Person

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Prisoners

  • Gravity

  • About Time

    ★★★

  • Paranoia

  • We're the Millers

  • Elysium

  • Blue Jasmine

  • Kick-Ass 2

  • World War Z

  • Man of Steel

  • Monsters University

  • This Is the End

  • The East

  • After Earth

    ½

  • Now You See Me

  • Blue Is the Warmest Color

  • Nebraska

  • The Hangover Part III

  • The Great Beauty

  • The English Teacher

  • The Bling Ring

    ★★

  • Iron Man 3

  • Oblivion

  • Oz the Great and Powerful

  • Before Midnight

  • The Best Offer

    ★★★½

  • This Is 40

  • Les Misérables

  • Django Unchained

    ★★★

  • Partners in Time: The Making of MIB 3

  • Rise of the Guardians

  • Life of Pi

  • Lincoln

    ★★★½

  • Flight

  • Cloud Atlas

  • Skyfall

  • Argo

  • Taken 2

  • In the House

  • Looper

  • Frankenweenie

  • Hannah Arendt

    ★★★½

  • Disconnect

  • The Impossible

  • Silver Linings Playbook

    ★★★

  • Anna Karenina

  • Frances Ha

  • 7 Boxes

    ★★★½

  • No

  • The Dark Knight Rises

  • Savages

  • Seeking a Friend for the End of the World

  • In Another Country

    ★★★

  • Prometheus

  • The Hunt

    ★★★½

  • Indie Game: The Movie