RSS feed for Vanessa

Vanessa has logged 165 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Weekend at Bernie's II

Weekend at Bernie's II

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Singles

Singles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
9/11

9/11

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
xXx: State of the Union

xXx: State of the Union

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
11
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sentimental Bloke

The Sentimental Bloke

1919
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jedda

Jedda

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
2012

2012

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rampage

Rampage

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Den

The Den

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Staircase

The Staircase

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry