Sort by

Noah has logged 40 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Our House

Our House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Museo

Museo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry