RSS feed for Kevin
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
★½
Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jennifer Eight

Jennifer Eight

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
The Rookie

The Rookie

1990
×
★★
Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Verboten!

Verboten!

1959
×
Edit this entry  
10
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
Edit this entry  
09
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
Edit this entry  
08
Sign 'o' the Times

Sign 'o' the Times

1987
×
Edit this entry  
07
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Edit this entry  
05
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dead Pigeon on Beethoven Street

Dead Pigeon on Beethoven Street

1973
×
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
Edit this entry  
30
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
Edit this entry  
30
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
Edit this entry  
28
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
Edit this entry  
28
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
Edit this entry  
27
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
Edit this entry  
25
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pulse

Pulse

2001
×
Edit this entry  
24
Almost Human

Almost Human

2013
×
Edit this entry  
23
The Monster

The Monster

1925
×
Edit this entry  
21
Martin

Martin

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
Edit this entry  
20
The Gate

The Gate

1987
×
Edit this entry  
18
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
Edit this entry  
18
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
One Dark Night

One Dark Night

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
10
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Edit this entry  
03
Secret of the Blue Room

Secret of the Blue Room

1933
×
★★★
Edit this entry