RSS feed for Varghese Eapen

Varghese Eapen has logged 80 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
Read the review Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
Read the review Edit this entry  
27
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy Ending

Happy Ending

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Los Olvidados

Los Olvidados

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Topo

El Topo

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Dil

Kill Dil

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry