Sort by

Varghese has logged 102 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
PK

PK

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Theorem

Theorem

1968
×
Read the review Edit this entry  
27
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ugly

Ugly

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Devils on the Doorstep

Devils on the Doorstep

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Volcano

Volcano

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Job

On the Job

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Subramaniapuram

Subramaniapuram

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
Read the review Edit this entry  
17
Jigarthanda

Jigarthanda

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
Of Gods and Men

Of Gods and Men

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cow

The Cow

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry