Sort by

Varghese has logged 826 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L.I.E.

L.I.E.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tortilla Soup

Tortilla Soup

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Soul Food

Soul Food

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dolls

Dolls

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moebius

Moebius

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Is Illuminated

Everything Is Illuminated

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Taste of Others

The Taste of Others

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kabei: Our Mother

Kabei: Our Mother

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry