RSS feed for Varghese Eapen

Varghese Eapen has logged 72 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Duane Hopwood

Duane Hopwood

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hors Satan

Hors Satan

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Warm Water Under a Red Bridge

Warm Water Under a Red Bridge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lucas

Lucas

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Xala

Xala

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spanking the Monkey

Spanking the Monkey

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry