RSS feed for Varghese Eapen

Varghese Eapen has logged 850 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gantumoote

Gantumoote

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rakshadhikari Baiju (Oppu)

Rakshadhikari Baiju (Oppu)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monster

Monster

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suttu Pidikka Utharavu

Suttu Pidikka Utharavu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oh! Baby

Oh! Baby

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mallesham

Mallesham

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unda

Unda

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nani's Gang Leader

Nani's Gang Leader

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Girl in Yellow Boots

That Girl in Yellow Boots

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chhuri

Chhuri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mom

Mom

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sarkar

Sarkar

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dirty Picture

The Dirty Picture

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghanchakkar

Ghanchakkar

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Siva

Siva

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Bigil

Bigil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Neethaane En Ponvasantham

Neethaane En Ponvasantham

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maya

Maya

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ajji

Ajji

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chalo Dilli

Chalo Dilli

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ki & Ka

Ki & Ka

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Achcham Yenbadhu Madamaiyada

Achcham Yenbadhu Madamaiyada

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
War

War

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black

Black

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Talaash

Talaash

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ravening

Ravening

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Up

Up

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Artist

The Artist

2011
×
Read the review Edit this entry