RSS feed for Varghese Eapen

Varghese Eapen has logged 92 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Smile

Smile

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cobb

Cobb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Natural

The Natural

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Other People's Money

Other People's Money

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ruby in Paradise

Ruby in Paradise

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Testament

Testament

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Days

Last Days

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House Party

House Party

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Around

Once Around

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taps

Taps

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Colors

Colors

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rose

The Rose

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honeymoon in Vegas

Honeymoon in Vegas

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Doctor

The Doctor

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Victor Vargas

Raising Victor Vargas

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smashed

Smashed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thanneer Mathan Dhinangal

Thanneer Mathan Dhinangal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Racing with the Moon

Racing with the Moon

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry