Sort by

Varghese has logged 1,104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outrage Coda

Outrage Coda

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gung Ho

Gung Ho

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond Outrage

Beyond Outrage

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Good Earth

The Good Earth

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Outrage

Outrage

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
M/Other

M/Other

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear

Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resurrection

Resurrection

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Himizu

Himizu

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry