• West Side Story

    ★★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • The Last Duel

    ★★½

  • Spencer

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Aleph

    ★★★★★

  • Twyla Moves

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • The Most Beautiful Boy in the World

    ★★★★

  • Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

  • The Prom

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Mank

    ★★

  • Uncle Vanya

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

  • Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

    ★★★

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★

  • Saint-Narcisse

    ★★★

  • The Human Voice

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★½

  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Laundromat

    ★★★

  • Wasp Network

    ★★

  • Joker

    ★★★★

  • Toy Story 4

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★

  • Circus of Books

    ★★★★

  • The Body Remembers When the World Broke Open

    ★★★★

  • The Ghost of Peter Sellers

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Godless

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • A Bad Moms Christmas

    ★★★★

  • Filmworker

    ★★★★

  • The Green Fog

    ★★★

  • Mindhorn

    ★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★

  • Dawson City: Frozen Time

    ★★★★

  • The Ornithologist

    ★★½

  • Homo Sapiens

    ★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★

  • De Palma

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Krisha

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★