varla has logged 326 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lydia

Lydia

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Dance Program

Dance Program

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★
Edit this entry  
18
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
Les abysses

Les abysses

1963
×
★★½
Edit this entry  
11
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★½
Edit this entry  
10
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Twyla Moves

Twyla Moves

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Maids

The Maids

1975
×
★½
Edit this entry  
01
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
01
Saint-Narcisse

Saint-Narcisse

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★½
Edit this entry  
22
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Private Property

Private Property

1960
×
★★
Edit this entry  
16
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★½
Edit this entry  
15
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★½
Edit this entry  
11
Popcorn

Popcorn

1991
×
Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry