varla has logged 30 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Ghost of Peter Sellers

The Ghost of Peter Sellers

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
28
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Homecoming

The Homecoming

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
19
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★½
Edit this entry  
17
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Where Danger Lives

Where Danger Lives

1950
×
★★★
Edit this entry  
09
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devil's Playground

The Devil's Playground

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★
Edit this entry  
01
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry