Sort by

Varun has logged 146 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Poovakat House

Poovakat House

×
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Boy Who Chose the Earth

The Boy Who Chose the Earth

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Glossolalia

Glossolalia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Action Hero Biju

Action Hero Biju

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
myRekryb

myRekryb

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Roach and Other Veterans

Roach and Other Veterans

×
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crayon Shin-chan: Storm-invoking Passion! The Adult Empire Strikes Back

Crayon Shin-chan: Storm-invoking Passion! The Adult Empire Strikes Back

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Even the Best

Even the Best

×
★★★★½
Edit this entry  
02
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Kabir Singh

Kabir Singh

2019
×
½
Read prior review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Andhaghaaram

Andhaghaaram

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Until the Quiet Comes

Until the Quiet Comes

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Boss

Boss

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ee.Ma.Yau

Ee.Ma.Yau

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Farewell to the Seashore

Farewell to the Seashore

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry