Tais Nøhr has written 58 reviews for films rated ★★★ .

  • Dawn of the Planet of the Apes

    Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★

    Where Rise had the story of feeling alone and weird and themes like the original from 1968, Dawn takes another approach. This is Reeves' excuse to make a post apocalyptic warfilm - the first half was kinda meh, as I didn't get invested in any of the human characters until later on.

  • Rise of the Planet of the Apes

    Rise of the Planet of the Apes

    ★★★

    Actually a pretty decent film. There is a big exposition problem in the parts where ceasar is alone, as the audience doesn't get to share his thoughts. They solved it by having an orangutang know sign language which really threw me off. The entire film got silly after that.

    It's also from a time when remakes had to constantly reference the original. With things like "bright eyes", "get your paws of me you damned dirty ape", "it's a madhouse", etc. This gets kinda cringe.

    Still a fine and entertaining piece.

  • Extraction

    Extraction

    ★★★

    Great first half. Almost like "The Raid", this starts out fast with almost no plot. Instead we get awesome action scenes and camera work that, if nothing else, is super ambitious. There are multiple long takes that makes it fun to watch.
    In the second half the film tries to develop a proper plot and fails while doing so. I wouldn't mind watching the first half again but the second my hold me from doing so.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★

    Some great messages about stress and living up to the weight of the world. It was also way too ambitious and tried to do way too much. It also had a seriously clunky way of delivering its exposition.

    It's a cosy disney film with some good intentions.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    The bad:
    1) The deviants look like something on cartoon network done in cheap CGI.
    2) Was Richard Madden always this bad of an actor?
    3) Way too many new heroes in this one
    4) So much clunky exposition that I think Chloé Zhao might have thought it was "Tell it, don't show it.
    5) It is just so much too long.

    The good:
    1) Kit Harrington showing that he is more than just serious John Snow.
    2) Bryan Tyree…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    Quite a lot of bad exposition lines, quite a convoluted plot and way too long for a bond movie. The villain isn't really very good and his plan to harm bond really doesn't make any sense. I also don't really believe the relationship between Bond and Swann as we have never really seen it spark between them on screen. The film is quite pretty most of the time and it really suits the character Bond to be a bit more…

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★

    I love Harry Potter as much as the rest of my generation and I did enjoy every minute of this but It really is just 'behind the scenes' and not really anything more than that.

  • Jingle All the Way

    Jingle All the Way

    ★★★

    So dumb, so entertaining. Christmas is here!

  • The Family Man

    The Family Man

    ★★★

    A cute 'christmas carol' with the ever entertaining Nic Cage. Not bad if you'd like a christmas movie that isn't shown on flow tv every year.

  • The Santa Clause

    The Santa Clause

    ★★★

    Just the right amount of stupid. I live for the Neil character.

  • Batman: Assault on Arkham

    Batman: Assault on Arkham

    ★★★

    Quite good. I missed someone to really root for but I never did love the Suicide Squad for the same reason. One of the better dc films.

  • The Tomorrow War

    The Tomorrow War

    ★★★

    This is so much better than it looks at first glance. It's basicly Terminator meets Starship Troopers and I'm kinda into that.
    There are some sucky kliché things in it, and especially the third act is quite forced. A highschool student has to give professional scientists advice for god's sake.

    The monster design is cool, the plot idea is funky and funny even if not that original. The acting is kinda good and I personally liked Chris Pratt more than…