Sort by

Sameer has logged 54 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
Edit this entry  
13
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Self/less

Self/less

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Splash

Splash

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Love

Love

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Little Death

The Little Death

2014
×
★★
Edit this entry  
28
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
This Is the End

This Is the End

2013
×
★½
Edit this entry  
03
Patton Oswalt: Talking for Clapping

Patton Oswalt: Talking for Clapping

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Meet the Patels

Meet the Patels

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry