• Dune

    ★★★★★

  • How to Become a Tyrant

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • history of the entire world, i guess

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Gravity

    ★★½

  • Iron Man 3

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • The Last Airbender

    ½

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★★

  • Madagascar

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • Ice Age

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★★