Alexander has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thirst

Thirst

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry