Sort by

Vedant Bansal has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Discards

Discards

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bones

The Bones

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jersey

Jersey

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ayodhyecha Raja

Ayodhyecha Raja

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Keijo

Keijo

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heart of Asia (Afghanistan)

Heart of Asia (Afghanistan)

1929
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rehana Maryam Noor

Rehana Maryam Noor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shershaah

Shershaah

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Foreign Correspondent - The Case of a Filmmaker

Foreign Correspondent - The Case of a Filmmaker

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Deserted City

The Deserted City

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Margin

The Margin

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Introduction

Introduction

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Minamata Mandala

Minamata Mandala

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Suicide Bus

Suicide Bus

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Chicken Heart

Chicken Heart

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Under the Cold Stars

Under the Cold Stars

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Letters Home

Letters Home

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Fighting Soldiers

Fighting Soldiers

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miss Lonely

Miss Lonely

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Believe in Spring

I Believe in Spring

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Switching - Goodbye Me

Switching - Goodbye Me

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sir Alex Ferguson: Never Give In

Sir Alex Ferguson: Never Give In

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry