• 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★½

  • The Seven Year Itch

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • Ma and Pa Kettle

  • Rope

    ★★★★½

  • Key Largo

    ★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Spellbound

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★½

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

  • Topper Returns

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Charlie Chan at Treasure Island

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • A Trip to the Moon

  • The Man with the Rubber Head

  • Santa Claus

    ★★★½

  • The Haunted Castle

    ★★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Newark Athlete

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Roundhay Garden Scene

  • Accordion Player

  • Man Walking Around a Corner

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★