Ellen has logged 22 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry