Sort by

Alyna Arriagada has logged 115 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry