velocifish has logged 820 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chambers: Tracks and Gestures

Chambers: Tracks and Gestures

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hart of London

The Hart of London

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound That

Sound That

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Immortal One

The Immortal One

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sisyphus Condition

Sisyphus Condition

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Northern Light

Northern Light

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Successive Slidings of Pleasure

Successive Slidings of Pleasure

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fe26

Fe26

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Island of Saint Matthews

The Island of Saint Matthews

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
October Rumbles

October Rumbles

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hapax Legomena II: Poetic Justice

Hapax Legomena II: Poetic Justice

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Topophilia

Topophilia

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
In the Ocean, on Land

In the Ocean, on Land

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ten Five in the Grass

Ten Five in the Grass

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
She-Devils on Wheels

She-Devils on Wheels

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
BZV

BZV

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spicebush

Spicebush

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Company Line

Company Line

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Old Cat

Old Cat

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Genus Pan

Genus Pan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Himala: A Dialectic for Our Times

Himala: A Dialectic for Our Times

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gloria!

Gloria!

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Winter Solstice

Winter Solstice

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Birth of Magellan: Cadenza I

The Birth of Magellan: Cadenza I

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry