velocifish has logged 81 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Corpse Vanishes

The Corpse Vanishes

1942
×
Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nobody

Nobody

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Women of the Prehistoric Planet

Women of the Prehistoric Planet

1966
×
½
Edit this entry  
28
The Mad Monster

The Mad Monster

1942
×
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Robot vs. The Aztec Mummy

The Robot vs. The Aztec Mummy

1958
×
Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleeping on Dark Waters

Sleeping on Dark Waters

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★½
Edit this entry  
26
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★½
Edit this entry  
25
The Crawling Eye

The Crawling Eye

1958
×
★½
Edit this entry  
25
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★
Edit this entry  
25
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★
Edit this entry  
25
Reflection

Reflection

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Leave Chelsea Hotel

I Leave Chelsea Hotel

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't - Der Österreichfilm

Don't - Der Österreichfilm

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Excerpts [reconfiguration #1]

Excerpts [reconfiguration #1]

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cádiz

Cádiz

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
At the Earth's Core

At the Earth's Core

1976
×
★½
Edit this entry  
24
American Dreams (Lost and Found)

American Dreams (Lost and Found)

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Way Boogie Woogie/27 Years Later

One Way Boogie Woogie/27 Years Later

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tabula Rasa

Tabula Rasa

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
Edit this entry  
23
River of Fundament

River of Fundament

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Second Night

The Second Night

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival Magic

Carnival Magic

1981
×
½
Edit this entry  
21
Paris is a Moveable Feast - A Film in 18 Waves

Paris is a Moveable Feast - A Film in 18 Waves

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wizards of the Lost Kingdom II

Wizards of the Lost Kingdom II

1989
×
Edit this entry  
19
Wizards of the Lost Kingdom

Wizards of the Lost Kingdom

1985
×
★½
Edit this entry  
19
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
Edit this entry  
18
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
After the Reconciliation

After the Reconciliation

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gebo and the Shadow

Gebo and the Shadow

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Loves of Hercules

The Loves of Hercules

1960
×
Edit this entry  
14
The Land That Time Forgot

The Land That Time Forgot

1974
×
½
Edit this entry  
14
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry