francesca☽ has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Country Christmas Album

Country Christmas Album

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Edit this entry  
03
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Twitches

Twitches

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
22
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eli

Eli

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry