Sort by

VenerableMonster has logged 138 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Futurama: Into the Wild Green Yonder

Futurama: Into the Wild Green Yonder

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Futurama: Bender's Game

Futurama: Bender's Game

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Futurama: The Beast with a Billion Backs

Futurama: The Beast with a Billion Backs

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry