Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creep

Creep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Guns

Big Guns

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Family

The Family

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry