elianna has logged 226 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Guns

Big Guns

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Family

The Family

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry