elianna has logged 89 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Clouds

Clouds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry