Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
VeniVidiVici

VeniVidiVici

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for VeniVidiVici
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • VeniVidiVici’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Watched by VeniVidiVici 16 Dec 2021

    AHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife 2021

    ★★★★ Watched by VeniVidiVici 05 Dec 2021

    I liked it. I thought it was cute

  • House

    House 1977

    ★★★★★ Watched by VeniVidiVici 26 Oct 2021

    Actually incredible. A film made with intent.

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★★★ Watched by VeniVidiVici 21 Oct 2021

    Regal Unlimited Pass #32

  • Halloween Kills

    Halloween Kills 2021

    ★★★ Watched by VeniVidiVici 14 Oct 2021

    Regal Unlimited Pass #31

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★★★ Watched by VeniVidiVici 30 Sep 2021

    Regal Unlimited Pass #30

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★★★ Watched by VeniVidiVici 19 Sep 2021

    Regal Unlimited Pass #29

  • Candyman

    Candyman 2021

    ★★★★ Watched by VeniVidiVici 27 Aug 2021

    Regal Unlimited Pass #28

  • The Green Knight

    The Green Knight 2021

    ★★★★ Watched by VeniVidiVici 14 Aug 2021

    Regal Unlimited Pass #27

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★★★★ Watched by VeniVidiVici 05 Aug 2021

    Regal Unlimited Pass #26

  • Old

    Old 2021

    ★★★★ Watched by VeniVidiVici 23 Jul 2021

    Regal Unlimited Pass #25

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    ★★★★★ Watched by VeniVidiVici 10 Jul 2021

    Regal Unlimited Pass #23

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25

Review Tags

1
  • winbb8
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro